ukbeendeplru

Тема: Способи зображення Землі. Зображення Землі на глобусі, плані, карті, аерофотознімку, космічному знімку

Мета: активізувати та систематизувати  знання  про способи зображення Землі з курсу природознавства; сформування уявлення про особливості зображення Землі на глобусі, географічній карті, плані місцевості; розвивати уміння учнів  визначати відмінності в зображеннях місцевості на малюнку, фото- й аерознімках, плані, пояснювати різницю між зображеннями земної поверхні на глобусі, плані, карті, аерофото- і космічних знімках, встановивши спільні та відмінні риси; виховувати почуття відповідальності учнів, значимості в колективі та групі.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, атлас, глобус, карта півкуль, план місцевості, топографічна карта, аерофотознімки, знімки земної поверхні з космосу, малюнок, план, картосхема; картки з завданнями.

 

ХІД  УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 • Привітання
 • Встановлення відсутніх

ІІ. АКТУАЛІЗАЦЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

«Мозковий штурм »

1. У цю осінню пору ви з друзями вирішили піти до лісу по гриби. Та батьки згідні відпустити вас, якщо ви перед цим  детально зобразите маршрут своєї подорожі. Що ви використаєте для зображення місцевості?

2. Ви з класом вирішили відвідати історичні місця Рівненської області: Пересопницю, Остріг, Пляшеву. Але ви і не уявляєте, де знаходяться дані населені пункти. Що стане вам у пригоді,  для того щоб визначити напрям маршруту та місце знаходження.  В які способи ви це зробите?

3. Ваші батьки  купили туристичну путівку в Туреччину. Ви подорожуєте літакам з Києва до Стамбула. За вікном літака ви бачите мальовничі українські пейзажі. У який спосіб ви залишите згадку про них?

4. Уявіть собі, що ви вирушили в космічну подорож на космічному кораблі та вийшли у відкритий космос: Земля перед вашими очима, як невелика куля . Який спосіб зображення нашої планети ви використаєте для репортажу після повернення на Землю?

 

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Практичність теорії»

 Розвиваючи власну уяву, ми  використали декілька способів  зображення нашої планети. З давніх часів  люди намагалися зобразити місцевість якомога точніше та докладніше. Археологічні розкопки свідчать про існування в давніх людей малюнків і планів територій, на яких вони жили. Їх робили на камінні, бивнях мамонта, бересті, папірусі.  Багато часу пройшло, перш ніж людство навчилося складати географічні карти. Це карти Ератосфена та Птолемея, карти фінікійців та норманів, перший глобус Бехайма.  Карти завжди були потрібні мандрівникам та полководцям. Олександр Македонський для точного складання карти тримав цілий загін крокомірів, які справно вимірювали пройдений шлях та за допомогою масштабу наносили його на карту. На даний момент зображення місцевості необхідні в будівництві та сільському господарстві, у військовій справі й авіації, туризмі та подорожах і в багатьох інших видах діяльності людини. Кожний у своєму житті стикається з необхідністю накреслити  план, прочитати карту, зорієнтуватися на місцевості. Вивчаючи тему «Земля на плані і карті», ви навчитесь користуватися планом і картами, вивчите умовні знаки, дізнаєтесь, що таке масштаб, зумієте визначити відстані та напрямки, географічні координати. А сьогодні на уроці ми повинні з'ясувати, які способи зображення місцевості є найбільш точними, визначити спільні та відмінні риси карти, глобуса,  плану, аерофотознімків  та космічних знімків.

 

 

 

IV.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

        Наша планета незвичайна куля. Виміри засвідчили, що вона сплюснута біля полюсів на 21 км. До того ж поверхня Землі не ідеально рівна: на ній є гори, рівнини, западини і тому точну форму планети не можна виразити жодною геометричною фігурою. Вчені визначають форму Землі як геоїд, що в перекладі з грецької означає «землеподібна». Цей термін було запропоновано у 1873 році німецьким фізиком Лістінгом. Геоїд – має дуже складну форму і відрізняється від справжньої поверхні Землі. Він являє собою спокійну водну поверхню Океану, яку умовно продовжують під материками. На практиці для зручності Землю вважають сфероїдом, або еліпсоїдом обертання.

 

           Глобус - це єдиний спосіб зображення Землі, який правильно передає її форму.

 

         Якщо слід зобразити всю планету, можна створити глобус (з латини – куля). Тому глобус називають моделлю Землі. Перші відомості про створений глобус зустрічаються у творах давньогрецьких вчених, яким понад 2000 років. Нажаль цей глобус не зберігся. А найстаріший, що дійшов до наших днів, глобус Мартіна Бехайма, знаходиться у німецькому Національному музеї міста Нюрнберг (пригадайте, коли цей глобус був створений та які материки на ньому показані). У ХVІ-ХVІІ ст. глобуси робили з механізмом, який обертав їх навколо своєї осі.

Масштаб показує, у скільки разів відстань на глобусі, малюнку, кресленні, плані чи карті менша за відстань на місцевості.

 

      Географічна карта — це узагальнене зображення земної поверхні, виконане умовними знаками і в масштабі.

      Але на відміну від глобуса карта є плоскою. Перенести зображення з поверхні кулі (глобуса) на площину (карту) без складок та розривів не можливо. Спробуйте розгорнути шкірку апельсина  на столі й переконаєтеся в цьому. В одних місцях її слід розтягувати, в інших стискати. Так і на картах: в одних місцям зображення розтягують, в інших скорочують, тому виникають спотворення. Це є суттєвим недоліком географічних карт, уникнути якого не можливо. На картах спотворюються відстані між об’єктами, їх площі й форми. Достатньо подивитися на карту світу й порівняти площі острова Гренландія й материка Австралія. Здається, що Гренландія лише трохи менша за Австралію, насправді різниця становить 3,5 рази, адже площа Гренландії 2,3 млн. км², а Австралії 7,8 млн. км².  

 

 

 План місцевості - це зображення невеликої ділянки місцевості умовними знаками і в масштабі. Плани охоплюють невеликі ділянки місцевості, тож будують їх без урахування форми Землі. На плані місцевості всі предмети та об'єкти зображують загальноприйнятими умовними знаками (дивитися атлас).

            Зображення земної поверхні на глобусі, карті та плані виконують за допомогою умовних знаків на контурні, значкові, лінійні.

 1. Контурні знаки передають дійсні розміри об'єкта, вони складаються з контура і його заповнення кольором або штриховкою. Наприклад, сад, болото, озеро на плані місцевості, гори, рівнини, глибини морів і океанів, контури материків та ін. на географічній карті (див. атлас).
 2.  Значкові знаки у вигляді геометричних фігур, символів, малюнків показують об'єкти, які неможливо позначити в масштабі плану чи карти. Наприклад: млин, будинок лісника, джерело на плані місцевості, знаки корисних копалин, кружки міст, вулкани та їх висота на картах (див. атлас).
 3. Лінійні знаки передають на плані та карті лінійні об'єкти: дороги, річки, кордони тощо. Їх довжину подано в масштабі,  а ширину — ні.

 

Аерофотознімок — це фотографія (світлина) місцевості, яку виконують з літака та  іншого літального апарата за допомогою спеціального аерофотоапарата у відповідному масштабі.  Використовують під час географічних і геологічних досліджень, інженерних пошукових робіт, а також для складання топографічних карт.

 

Космічний знімок — це фотографія (світлина) земної поверхні або всієї планети, яку виконують автоматичною апаратурою зі штучних супутників Землі.

          Космічні знімки  підтвердили кулястість Землі, дали змогу скласти карти нового типу (космофотокарти). На їх основі розвивається така галузь науки, як космічна картографія. Зокрема, є детальні топографічні карти Місяця, Венери, Меркурія, Марса.

            Ще земну поверхню можна зобразити за допомогою малюнка, фотографії

 

 • РОБОТА В ГРУПАХ

Клас ділимо на  три групи по 6 чоловік. Капітани отримують відповідні  завдання :

Група №1:

 1. Використовуючи сучасну фізичну карту  материків та піратську карту, визначити основні недоліки останньої.

 

 1. За допомогою діаграми Венна визначити спільні та відмінні риси глобуса та  карти .

(Учням необхідно підписати два еліпса, в місці їх перетину вписати спільні риси, а на окремих частинах -  відмінні)

 

 

 

 

Група №2:

 1. Використовуючи малюнок головної вулиці Кузнецовська та аерофотознімок міста, встановіть основні недоліки обох зображень

 

 

 1. За допомогою діаграми Венна визначити спільні та відмінні риси плану  та  карти .

 

 

 

Група №3:

 1. Використовуючи космічний знімок головної вулиці Кузнецовська, картосхему  міста,  топографічну карту  та фізичну карту України, встановіть основні особливості даних зображень.

 

 

 

 

 

 1. За допомогою діаграми Венна визначити спільні та відмінні риси плану  та аерофотознімка .

 

 

 • Виступи груп

 

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Прийом «Експрес-тест»

1. «Глобус» у перекладі з латини означає:

а) модель;   б) глобальний;   в) куля.

2. Спільною рисою для плану, карти та аерофотознімка є :

а) масштаб;   б) зображення кулястості Землі;   в) умовні позначення.

3. Дає вид місцевості збоку:

а) глобус;   б) фотознімок;   в) план.

4. Територію міста краще показати на:

а) карті;   б) глобусі;   в) плані.

5. Найкращим помічником у подорожі Рівненською областю  буде:

а) глобус;   б) план;   в) карта  області.

 

 

 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Прийом «Мікрофон»

 • Зобразити земну поверхню можна у вигляді малюнка, фотознімка, аерофотознімка, плану та географічної карти.
 • Кожен з них має певні спільні ознаки та відмінності, але відіграє важливу роль при зображенні поверхні Землі.
 • Найбільш повну інформацію про характер земної поверхні та об'єкти, розміщені на ній, передають план і карта.
 • Найбільш точно зовнішній вигляд Землі передає глобус.

 

VII. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

 

VIIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 • Опрацювати текст §9, прочитати §10 .
 • Скласти схему території, яку ви бачите у вікні вашого будинку.

Важлива інформація

Календар 2017-2018

Статистика 

Користувачі
33
Статті
306
Перегляди статей
612737

Зараз на сайті 

На сайті 86 гостей та користувачі відсутні

Останні користувачі

 • HunPepe
 • Viktorinka-Pashkevich-facebook
 • VcsPepe
 • igvale
 • Голубцов

Вхід через соцмережі

Відправити адміну файли

НАТИСНИ СЮДИ

У вікні після загрузки файла зкопіювати цю адресу kaktusvid@gmail.com поштової скрині і вставити в посилання для відправки адміну, якщо є власна адреса прописати теж.

Ланет ТВ UA

Розумний пошук

Розсилка новин

Scroll to top